Jak vybrat správný kuchyňský nůž?

 

Kuchyňské nože se dělí do celé řady skupin dle jejich použití. Mají různé velikosti, tvar, ostří, materiál a mnoho dalšího. Jednotlivých prvků, na které při výběru hledíme, je opravdu plno. Shrnuli a odpověděli jsme však na ty nejdůležitější otázky, které si při pořizování kuchyňského klademe. V kuchyňském vybavení by neměla chybět alespoň základní sestava nožů. Patří do ní nůž na pečivo, na zeleninu, maso a univerzální typ s hladkým ostřím. Nechcete-li vybírat nože jednotlivě, vyberte si z jedné z našich sad od výrobce Royalty Line – naleznete zde sady obsahující jak základní, tak i rozšířené sestavy nožů.

 

Japanese-german-chefs-knives-comparison 

 

Jaký materiál?

Nejrozšířenějším materiálem pro výrobu kuchyňských nožů je ocel. Je vysoce odolná a hygienická. Dále můžeme volit i mezi materiály, ze kterých je vyrobena rukojeť. Nejčastěji jde o plast, jenž umožňuje snadnou údržbu, jindy můžeme mít rukojeť i dřevěnou či kovovou, zde si ale dejte pozor na mytí v myčce či kluzkost.

Jaká délka čepele?

Délku čepele kuchyňského nože zvolte podle jeho použití. Nejkratší nože do 10cm se hodí zejména na okrajování a loupání. Do střední kategorie patří všechny nože na zeleninu, ovoce, nebo maso. Delší nože následně užíváme při přípravě pečiva, šunky nebo lososa. Obecně dělíme nože na loupací, dekorační, na zeleninu a ovoce, rajčata, maso, filetovací, na chléb, šunku, lososa atd.

  • Loupací nože jsou kratší s délkou ostří do 10ti cm, které je zároveň hladké.
  • Dekorační nože jsou krátké nože se specificky tvarovaným ostřím.
  • Nože na maso mají dlouhou a masivní čepel o délce mezi 15-20 cm. Hodí se na syrové i tepelně upravené maso.
  • Filetovací nože mohou být dlouhé více než 16 cm. Charakteristická je štíhlá pružná čepel s rovným ostřím.
  • Nože na chléb a pečivo mají ostří dlouhé i více než 20 cm. Ta je silná s vroubkováním.
  • Nůž na šunku je často kombinován s nožem na lososa, čepel je štíhlá a dlouhá i 30cm.

Jaký tvar ?

Tvar se taktéž ve dvou rovinách – ostří a rukojeť. Rukojeť by měla být samozřejmě ergonomicky tvarována, zároveň pohlížíme na materiál, kde je nejvhodnější plast s protiskluzovou úpravou. Ostří může být hladké nebo vroubkované.

 

Nejprodávanější sada nožů značky Royalty Line (1399 kč) 

Více informací

Snímek obrazovky 2017-10-04 v 13.40.50

 

Centrum soukromí