Doporučení pro údržbu a delší životnost produktů
Vážení zákazníci,
Velmi si Vážíme toho, že jste si v široké nabídce zboží vybrali právě produkty značek, které zastupujeme.
Všechno zboží, které u nás v eshopu prodáváme, je kvalitní a vyráběné v souladu s nejnovějšími technologickými poznatky. Ačkoliv si za kvalitou a spolehlivostí našeho nádobí stojíme, i Vy můžete svým přístupem ovlivnit jeho životnost.
Pokud nechcete v nejbližší době opakovaně investovat do dalšího nádobí, doporučujeme dodržovat pár základních rad a postupů.
Jak předejít skvrnám na povrchu nádobí:
Při vaření slané vody je nutno vodu osolit až ve chvíli, kdy se vaří a rychle ji rozmíchat, aby se sůl neusazovala. Nerezová ocel má totiž schopnost vytvářet jakousi ochrannou vrstvu při kontaktu s kyslíkem. Právě působení soli může tuto vrstvu poškodit a způsobit korozi. Výsledkem je malý otvor, který není na první pohled viditelný, nebo může způsobit menší odlupování povrchu. Zároveň se na dně hrnců mohou kvůli soli objevit duhové skvrnky. Proto je nutné solit až ve chvíli, kdy je voda ve varu. Nové hrnce jsou citlivější než ty, které se již používají, protože jejich ochranná vrstva se dosud nevytvořila.V nových hrncích také neskladujte potraviny – ze stejného důvodu.
Obecné pokyny:
- Před prvním použitím odstraníme veškeré kryty a nálepky.
- Nádobí opláchneme vodou a čistícím prostředkem.
- Nádobí s antiadhezní úpravou ošetříme malým množstvím rostlinného oleje (opakujeme vždy, když nádobí začne ztrácet své nepřilnaé vlastnosti).
- Pánve a hrnce necháme po ukončení vaření vychladnout, neochlazujte je nárazově!
- Zaschlé zbytky potravin necháváme odmočit.
- K mytí používáme pouze čistící prostředky a pomůcky, které neodírají antiadhezní vrstvu.
- Prázdné nádobí nenechávme na rozehřáté plotně.
- Když brousíme nože, brousíme pouze osří!
- Keramické nože jsou určené výhradně ke krájení potravin,
- Mramorový povrch a povrch Greblon C3+ jsou odolné, ale žádný povrch nevydrží vše. Vyhýbáme se styku s kovovými předměty, např. vařečkami, lžícemi, noži, obracečkami nebo kovovými mixery a šlehači či dokonce krájení potravin přímo na pánvi.
- Odlupující se povrch má téměř vždy mechanickou příčinu!!! Fleky na hrncích se mohou tvořit pokud nasypete sůl do studené vody. Vlivem ohřívání se sůl usazuje na dně a tvoří skvrny. Je potřeba sůl sypat do vařící vody.
- Nože jsou ostré a mohou způsobit poranění, dbejte na to při manipulaci s nimi i při jejich uložení. Zejména je uchovávejte mimo dosah dětí.
- V běžných případech stačí nádobí umýt vodou s čisticím prostředkem. Nádobí je možné mýt i v myčce, i když v zájmu co nejdelší životnosti je lepší se mytí v myčce vyhnout nebo jen mýt na ECO režim ve vrchní přihrádce myčky.
- Nádobí je vyrobeno složeno částečně z litého hliníku, a tak může za určitých okolností (vliv má složení vody v dané lokalitě, složení potravin na nádobí apod.) dojít k reakci s louhem (hydroxid sodný) obsaženým v některých čisticích prostředcích či leštidlech. Tato reakce je zdraví neškodná, ale projevuje se vytvořením černé vrstvy na spodní části dna nádobí. Lze snadno smýt, ovšem při styku s louhem se vytvoří znovu. Této reakci lze zabránit neutralizací louhu snížením ph (tj. zvýšením kyselosti) v myčce např. přidáním octa, citronové šťávy, kyseliny citronové a/nebo volbou čisticích prostředků fungujících více na enzymatické bázi - jedná se zejména o ekologické čisticí prostředky (Amway, AlmaWin, Ecover, 7th generation, čisticí prostředek z mýdlových ořechů). Dále pak je méně louhu v jednoduchých čističích (tj. nikoli 3v1 nebo 5v1), přičemž jako leštidlo můžete použít naprosto ekologický kuchyňský ocet.“ Pokud tato situace nastane, nejprve vrstvu důkladně smyjte pomocí hadříku a vhodného saponátu a následně postupujte dle pokynů výše.
Podrobnější postupy pro údržbu si můžete stáhnout:
Doporučení pro údržbu HT Doporučení pro údržbu R-L Obecné pokyny pro veškeré nerezové nádobí